Gry a sprzęt – jak wybrać komputer dla gamera?

Gry a sprzęt – jak wybrać komputer dla gamera?

Gracz nie może grać na czymkolwiek, zwłaszcza gdy chce się cieszyć najnowszymi tytułami. Im gra nowsza, tym wyższe ma wymagania. Kluczowe czynniki, które decydują o wydajności komputera w kontekście gamingu to procesor, karta graficzna oraz ilość dostępnej pamięci RAM. Część z gier posiada tak duży potencjał w zakresie grafiki, że nawet bardzo nowoczesne i świetnie skompilowane sprzętowo pecety dostają lekkiej „zadyszki”, szczególnie w czasie rozgrywki na maksymalnych ustawieniach detali obrazu. Akurat ten parametr można modyfikować, aby uzyskać właściwy efekt.

Jednakże większość graczy nie chce jakichkolwiek ograniczeń. Ci najbardziej ambitni są w stanie zrobić wiele, aby sukcesywnie modyfikować swoje komputery, dlatego właśnie duża liczba graczy w swoich poczynania bazuje na tak zwanych „składakach”, a więc maszynach kompilowanych we własnym zakresie. Czasami kupuje się po prostu komputer stacjonarny z bardzo dobrą w danym momencie specyfikacją, a później na przestrzeni lat dokonuje się różnorodnych modyfikacji. Można zmieniać procesor, kartę graficzną, dołożyć pamięci RAM czy optymalizować chłodzenie. Takie podejście jest w świecie gamingu naprawdę popularne i nie budzi to żadnych wątpliwości.

Czym cechują się pecety w sam raz dla graczy? Rzecz jasna można zdecydować się także na inną opcję, ponieważ niektóre marki sprzętu komputerowego oferują systematycznie coraz to lepsze i wydajniejsze modele komputerów, które mogą doskonale wywiązywać się z zadań. To czy będą w jakikolwiek sposób ulepszane przez właścicieli, czy po pewnym czasie zastępowane czymś innym jest już zależne od indywidualnych preferencji. Dostępne na rynku pecety potrafią naprawdę zachwycać wydajnością, ale też zaskakiwać designem. Łatwo zauważyć, że wzornictwo komputerów dedykowanych graczom dość znacząco różni się od wyglądu „standardowego” sprzętu tego typu. Warto zwrócić uwagę również na to, co ma do zaproponowania segment pecetów przenośnych.

Laptopy są urządzeniami lekkimi i zajmującymi niewiele miejsca, ale trzeba sobie też uczciwie powiedzieć, iż nie stanowią one optimum z punktu widzenia gracza. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z konstrukcji, która poważnie ogranicza możliwości w zakresie chłodzenia. Nie ukrywajmy – efektywne obniżanie temperatury podzespołów w czasie grania, zwłaszcza przy wysokich ustawieniach jakości, odgrywa dużą rolę. Bez tego maszyna może się samoczynnie wyłączyć w najmniej oczekiwanym momencie. Dość trudno jest stworzyć laptopa, który w pełni odpowiadałby technicznym wymaganiom, które mają gracze, a jednocześnie był odpowiednio przygotowany na długotrwałe oraz intensywne obciążenia.

Z tej przyczyny gamingowy laptop z reguły nieco odstaje w warstwie parametrów od rozwiązań stacjonarnych, ale z roku na rok te różnice są niwelowane. Jest to również efekt tego, że wytwarzane podzespoły są coraz mniejsze, potrzebują coraz mniej energii, a jednocześnie możemy obserwować stały wzrost ich wydajności. To dobra wiadomość dla zainteresowanych kupnem.

www.pik.legnica.pl